آرامبند چیست؟

تاریخچه آرامبند:

در اواخر قرن 19 ام برخی از مخترعان در اندیشه طراحی تجهیزی بودند که بتواند پس از عبور افراد درب را به صورت خودکار ببندد و لزوم بسته شدن توسط کاربر از میان برود .اولین دستگاه آرامبند در 25 نوامبر سال 1873 توسط فرانسیس ریچاردز به ثبت رسید.این آرامبند شامل یک پوسته لوله ای شکل محتوی یک فنر و پیچ بود . در 15 ژوئن 1880 لوییس نورتن اختراع ریچاردز را با اضافه کردن فشار هوا و سیلندر جهت کنترل نمودن شدت بسته شدن بهبود بخشید . به صورت کلی آرامبند های ساخته شده بین سال های 1873 تا 1916 شکل ، فرم مناسب و عملکرد دلچسبی نداشتند.به این ترتیب در سال های بعد عملکرد آرامبند ها به کمک مواردی همچون استفاده از روغن های هیدرولیک،فنر های متفاوت و شیر های تنظیم ، ارتقا یافت . امروزه هر درب آتش نشانی الزاما به یک آرامبند مجهز است.بهرگیری از آرامبند ها نه تنها در نقاطی که سازمان های ایمنی برای نصب الزام دارند بلکه در سایر نقاط ساختمان با کاربری های متفاوت اعم از تجاری،مسکونی و غیره استفاده فراوانی دارد.


پاتیران


مکانیزم آرامبندها:
در حالت کلی اغلب آرامبندها از ساز و کار فنر،سیلندر و پیستون و روغن هیدرولیک استفاده میکنند که برخی در دسته آرامبند های کنترلی و برخی در دسته آرامبندهای غیر کنترلی قرار می گیرند.اصولا انتخاب نوع آرامبند به کاربری مد نظر ، حساسیت و بودجه بندی مرتبط است.در یک درب غیر اتوماتیک یا دستی، انرژی درب به هنگام باز نمودن به صورت انرژی پتانسیل در آرامبند (فنر) ذخیره شده و پس از عبور افراد اقدام به بستن درب می نماید.

در بعضی از آرامبند ها سرعت بسته شدن و یا تخلیه انرژی فنر توسط پیستول و یک مدار هیدرولیک کنترل می شود که از بسته شدن سریع و کنترل نشده که ممکن است به افراد و نیز در دراز مدت به خود درب آسیب رساند جلوگیری می کند.

به صورت خلاصه ؛ آرامبند مکانیزمی می باشد که جهت بستن یا چفت کردن درب تعبیه می شود ، معمولا در توسط افراد باز شده و رها می گردد سپس آرامبند به کمک نیروی ذخیره شده در فنر اقدام به بستن درب به صورت خودکار می نماید .


انواع آرامبند ها از نظر شکل ظاهری ؛


1- نمایان (EXPOSE) :

- نصب شده در سطح


2- پنهان :

- پنهان شده در سطح زیرین درب

- پنهان شده در لولا

- پنهان شده در فریم و لنگه درب


پاتیران


مدل نمایان یا اکسپز در سطح

این مدل دارای انواع مختلفی از قرار ذیل می باشد:

1. آرامبند با بازوی ملخی


پاتیران


2.آرامبند با بازوی کشویی


پاتیران


پاتیران


3.آرامبند با بازوی غلطکی (جهت درب های سر گرد یا قوس دار)


پاتیران


- آرامبند های پنهان

در برخی از درب ها به دلیل عدم تمایل به دیدن آرامبند روی سطح درب از آرامبند های نخی یا پنهان استفاده می شود.برخی اوقات جا ساز یا پاکت جهت مخفی نمودن آرامبند در چهار چوب و لنگه در لحاظ می شود و در مواردی نیز آرامبند مد نظر در سطح زیرین درب مخفی می شود.


پاتیران


نوع دیگری از آرامبند های مخفی با لولا ترکیب شده و یک المان را تشکیل می دهند که همگی به صورت مشابه اقدام به بستن درب می کنند.


پاتیران


- آرامبند اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

در اکثر موارد ، آرامبند نصب شده بر روی درب این امکان را می دهد که افراد درب را بار کنند و بستن درب به عهده آرامبند باشد( غیر اتوماتیک ) در برخی موارد نیز ؛ عمل باز و بست درب به صورت اتوماتیک توسط آرامبند تعبیه شده انجام می شود ( اتوماتیک ) اصول عملکرد این نوع از آرامبند ها به صورتی است که ؛ انرژی مورد نیاز برای باز شدن درب ، توسط نیروی الکتریسیته تامین و نیز امنیت مورد نظر جهت باز و بست شدن و عدم برخورد به افراد در حال تردد بر عهده سنسورها می باشد .


پاتیران


سرعت باز و بست درب نیز توسط مدار تعبیه شده در آرامبند اتوماتیک کنترل می شود .این آرامبند ها قابلیت ارتباط با انواع اکسس کنترل ها همچون کارت خوان،اثر انگشت خوان،کلید فشاری را دارند.


پاتیران


تنظیمات آرام بند ها :

با توجه به نوع و مدل آرامبند و نیاز درب ، شیرهای مختلفی جهت کنترل میزان سیال(روغن هیدرولیک) عبوری با هدف تنظیم سرعت باز و یا بسته شدن درب تعبیه می شود.معمولا شیر تنظیم اولیه جهت کنترل سرعت درب از 180 درجه تا 10 درجه قبل از بسته شدن و شیر تنظیم ثانویه جهت کنترل سرعت بستن شدن کامل درب در 10 درجه پایانی می باشد .


پاتیران


درمواردی قفل استفاده بر روی درها هماننده قفل های زبانه برنجی و یا کتابی و یا غلطکی به نرمی و نیروی کم بسته نمی شوند و نیازمند نیروی قابل توجهی جهت بسته شدن می باشند . برخی از شرکت های سازنده آرامبند جهت بستن درب هایی در جهت وزش باد و یا دارای قفل های اکسپوز همچون قفل های شرکت CISA هم پیشنهاداتی ارائه داده اند.که در عین حرکت کنترل شده و بی صدا بسته شدن درب مطلق باشد.در این موارد از آرامبند هایی استفاده می شود در برخی از آرامبند ها شیر دیگری جه تتنظیم سرعت از 180 درجه تا 90 درجه پیشبینی شده است.


پاتیران


استفاده از مقالات با ذکر منبع و یا لینک بلامانع است.

صنایع فلزی پاتیران

www.patiran.com
گروه نویسندگان مجموعه پاتیران
1396/9/19